Skitouring Rokytnice nad Jizerou

Skitouring, skialpinismus nebo prostě jen skialpy - zimní disciplína, která si každoročně získává mnoho nových příznivců po celém světě a konečně si nachází místo i u nás.

Proč tomu tak je? Těžko říci… Každý to musí nejprve vyzkoušet a přijít si na to sám. Většina lidí se ale shodne na tom, že skitouring jim přináší hlavně svobodu pohybu – pohodu a pocit uspokojení při zdolání nějakého kopce, odkud jsou překrásné výhledy na hory. Nemusíte stát ve frontě na vlek, neutrácíte za skipas, nemusíte se prostě stresovat – obujete se na úpatí hory a vyrazíte mimo davy, které se hrnou do lyžařského střediska.

Co to vlastně skitouring je? Kkaždý v něm vidí trochu něco jiného. V obecné rovině se v zásadě jedná o chůzi na lyžích, které mají na skluznici připevněné stoupací pásy proti prokluzování při chůzi do kopce, a navíc ještě speciálně upravené vázání, které umožňuje chůzi – tedy má možnost uvolnění paty, zatím co špička je přichycena na pohyblivém kloubu pevně k lyži. Při sjezdu se pak celé vázání zamkne, takže sjíždíte jako na normálních sjezdovkách.

TURISTICKÝ SKITOURING

Tuto skupinu lidí tvoří horští nadšenci a rodiny, kterým nejde o žádné extrémní výkony, ale o pohodový výlet na horách se zastávkami na horských chatách a vyhlídkách, kde si často dopřejí odpočinku na horském slunci.

KLASICKÝ SKITOURING

Zde najdete ty pravé horské vlky, kteří zmizí v horách s plnou polní a zdolávají okolní vrcholy, slaňují se do úzkých nepřístupných žlabů a nocují po horských boudách – traverzují hřebeny hor křížem krážem.

KONDIČNÍ SKITOURING (FITNESS TOURING)

Relativně nový a častý fenomén - tato skupina lidí si ráda dá do těla, ale bývá často omezena časově – většinou se jedná o pracovně vytížené lidi, kteří nemají tolik času, ale přesto si chtějí pročistit hlavu na horách a u toho si zlepšit fyzičku. Často přijíždějí do hor za tmy a s čelovkou si vyběhnou na kopec a rychle sjedou dolů.

ZÁVODNÍ SKITOURING

Skialpinistické závody se těší velké oblibě a každoročně přitahují spoustu lidí. Toto odvětví je velmi specifické především po technické stránce, neboť vybavení závodníků musí být co nejlehčí – závodníci vyrážejí na trať v uplých kombinézách s ultralight vybavením. Závody mívají velmi náročný profil a často obsahují i technické disciplíny jako slaňování, přemostění, apod. Součástí vybavení je i povinná předepsaná výbava, kterou si musí každý nést s sebou

FREERIDE SKITOURING

Toto odvětví se těší velké oblibě – hlavním cílem je vyšlápnout si tam, kde je ten správný nikým nedotčený prašan. Lyže jsou přizpůsobeny pro jízdu v hlubokém sněhu – jsou širší a v posledních několika letech mají itzv. „powder rocker“, který jízdu v hlubokém sněhu usnadní. Vybavení váží o trochu víc, ale to je cena, kterou každý rád zaplatí za parádní sjezd, který je zaslouženou odměnou.

MYSLETE NA NÁVRAT!

Každá podoba skitouringu přináší nevšední zážitky a naplnění. Důležité je však pamatovat na to, že se pohybujete v proměnlivém horském prostředí a proto je nutné dbát důraz na bezpečný pohyb a šťastný návrat domů!! Nikdy nepodceňujte sílu hor..!